Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce GTX 16 Series |
| Model | GV-N166TIXOC-6GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1500 MHz |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| CUDA Cores | 1536 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 12000 MHz |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Vulkan | Yes |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4 |
| 1x HDMI 2.0b | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Cooler | Gigabyte Custom-Designed Single Fan Cooling |
| Features | Powered by NVIDIA Turing Architecture |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDAI Highlights | |
| NVIDIA G-Sync Compatible | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| 3D Active Fan Technology | |
| Composite Heat Pipe Direct Contact | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450 W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| PCB Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions (LxWxH) | 170 x 121.3 x 36.4 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!