Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GTX 1660 Ti Graphics Cards |
| Model | GV-N166TWF2OC-6GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce GTX 1660 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | 1845 MHz |
| CUDA Cores | 1536 |
| GPU Architecture | NVIDIA Turing |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 12,000 MHz |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI |
| 3x DisplayPort | |
| HDCP Support | Yes, v2.2 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| General | |
| SLI Support | No |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450W |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | 265 x 121 x 40 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |