Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce RTX 20 Series |
| Model | GV-N207SGAMING OC-8GC |
| Graphics Processing | GeForce RTX 2070 SUPER |
| Core Clock | 1815 MHz (Reference card: 1770 MHz) |
| RTX-OPS | 53 |
| CUDA Cores | 2560 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 3.0 x 16 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| Multi-View | 4 |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| SLI Support | 2-Way NVIDIA NVLINK |
| Output | 3x DisplayPort 1.4 |
| 3x HDMI 2.0b | |
| 1x USB Type-C | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Connectors | 1x 8-Pin, 1x 6-Pin |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 286.5 x 114.5 x 50.2 mm |
| Accessories | Quick Guide |
| 4-Year Warranty Registration | |
| Driver CD | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Out of stock
Out of stock

