Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce RTX 20 Series |
| Model | GV-N207SWF3OC-8GD |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 2070 SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 3.0 x16 |
| Base Clock | Up to 1770 MHz |
| Boost Clock | Up to 1785 MHz |
| CUDA Cores | 2560 |
| RTX-OPS | 52 |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.0b |
| 3x DisplayPort 1.4 | |
| SLI Support | 2-way NVIDIA NVLINK |
| Multi-Monitor Support | Quad Display |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | No |
| General | |
| Cooler | Triple Fan |
| Features | Gigabyte Alternate Spinning Fans |
| Protection Backplate | |
| WINDFORCE 3X Cooling System | |
| 3D Active Fan | |
| NVIDIA NVLINK | |
| NVIDIA G-SYNC HDR | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650 W |
| Power Connector | 1x 6-Pin |
| 1x 8-Pin | |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 286 x 114 x 50 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing! - Luke, 29 October 2020
I am very happy with this GPU, i have had no issues with it so far. Delivery was a lot faster than i expected which was fantastic. My games performance has increased and they are looking more crisp and clean than ever before.