Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GeForce GTX 10 Series |
| Model | GT 1030 Low Profile D4 2G |
| Graphics Processing | GeForce GT 1030 |
| Core Clock | Boost: 1417 MHz/ Base: 1177 MHz in OC Mode |
| Boost: 1379 MHz/ Base: 1151 MHz in Gaming Mode | |
| CUDA Cores | 384 |
| Memory Clock | 2100 MHz |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Bus | 64 bit |
| Output | 1x HDMI 2.0b |
| 1x DVI-D | |
| Maximum Digital Resolution | 4096 X 2160 @ 60 Hz |
| Multi-View | 2 |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.5 |
| Recommended PSU | 300W |
| Form Factor | Low Profile |
| Card Size | 14.7 x 149.9 x 68.9 mm |
| Accessories | 1x HDMI+DVI Low Profile Bracket |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Customers Who Bought This Also Bought
Lian Li G99.LAN217X.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass Black Ste...
Contact for AvailabilityR2,999.00
R2,599.00
Save: R 400!
Western Digital WDS400T4B0E Blue SN5000 4TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR16,399.00
R8,699.00
Save: R 7,700!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!





