Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Model Number | GV-N75ToC-2Gi |
| Series | Geforce GTX750Ti | General |
| Graphics Engine | Geforce GTX750Ti |
| Video Memory | 2GB GDDR5 |
| Engine Clock | Engine Clock/Boost Clock: 1020/1085 MHz (Normal) / (OC Edition) 1033/1111 MHz |
| Memory Clock | 5400 MHz |
| Memory Interface | PCI-E 3.0 |
| DirectX Support | 11.2 |
| Bus Standard | 128 bit |
| Standard Display Connectors | Dual-link DVI-I*1/DVI-D*1/HDMI*2 |
| Cooling Type | WindForce | Maximum Resolution |
| Max Analog | 2048 x 1536 |
| Max Digital | 4096 X 2160(via 2 HDMI) | Feature Support | Dual-link DVI | SLI Support |
| OpenGL Version Support | 4.4 | Physical Specifications |
| Board Dimensions: | L=204mm , W=144 mm, H=42mm |
| Power: | 400W | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |