Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Chipset | GeForce GTX 960 |
| Core Clock | Base/Boost clock: 1216 / 1279 MHz (standard:1127/1178) |
| Memory Clock | 7010 MHz |
| Process Technology | 28 nm |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Bus | 128 bit |
| Card Bus | PCI-E 3.0 |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.4 |
| PCB Form | ATX |
| Digital max resolution | 4096 X 2160 |
| Analog max resolution | 2048 x 1536 |
| Multi-view | 4 |
| I/O | Dual-link DVI-I*1/DVI-D*1/HDMI*1/Display Port*3 |
| Card size | H=43mm, L=257mm, W=114mm (without bracket) |
| Power requirement | 400W (with two 6-pin external power connectors) | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |