Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Model | GV-N970IXOC-4GD |
| Series | GTX 970 |
| Chipset | GeForce GTX 970 |
| Core Clock | Base / Boost clock:1076 / 1216 MHz |
| Memory Clock | 7Gbps |
| Process Technology | 28 nm |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Bus | 256 bit |
| Card Bus | PCI-E 3.0 |
| Memory Type | GDDR5 |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.4 |
| PCB Form | ATX |
| Digital max resolution | 4096 X 2160 |
| Analog max resolution | 2048 x 1536 |
| Multi-view | 4 |
| I/O | Dual-link DVI-I / DVI-D / DisplayPort / HDMI |
| Card size | 170 x 121 x 43mm (include bracket: 183 x 129 x 43 mm) |
| Power requirement | 400W(with one 8-pin external power connectors) | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!