Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Chipset | GeForce GTX980Ti |
| Core Clock | OC Mode - GPU Boost Clock : 1291 MHz, GPU Base Clock : 1190 MHz | Gaming Mode – GPU Boost Clock : 1241 MHz, GPU Base Clock : 1152 MHz |
| Memory Clock | 7010 MHz |
| Process Technology | 28 nm |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Bus | 384 bit |
| Card Bus | PCI-E 3.0 |
| Memory Type | GDDR5 |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.4 |
| PCB Form | ATX |
| Digital max resolution | 4096 X 2160 |
| Analog max resolution | 2048 x 1536 |
| Multi-view | 4 |
| I/O | Dual-link DVI-I / DVI-D / DisplayPort*3 / HDMI*1 |
| Card size | H=43, L=295, W=129 mm |
| Power requirement | 600W(with two 8-pin external power connectors) | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |