Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Model | N54L NHP |
| Series | ProLiant MicroServer |
| Processor | Dual-Core Processor | AMD Turion II Processor Model Neo N54L (2.20 GHz, 15W, 2MB) |
| Cache Memory | 2x 1MB Level 2 cache |
| Chipset | AMD RS785E/SB820M | Memory |
| Type | PC3-10600E unbuffered DDR3 ECC operating at 800MHz |
| Capacity | 8GB |
| Memory Protection | ECC |
| Network Controller | Embedded NC107i PCI Express Gigabit Ethernet Server Adapter |
| Expansion Slots | (3) PCIe | 1Gb NC107i Ethernet Adapter 1 Port per controller |
| Network controller | 1Gb NC107i Ethernet Adapter 1 Port per controller |
| Storage controller | (1) Integrated 4 port SATA RAID |
| Hard drives | 250GB + 3TB |
| Power supply | (1) 150W non-hot plug, non redundant power supply kit Multi-output | Interfaces |
| Graphics | On board VGA |
| USB 2.0 Ports | 7 total (2 rear, 4 front panel, 1 internal) |
| Network RJ-45 (Ethernet) | 1 (10/100/1000 bits/s) |
| eSATA Gen 2 | 1 rear | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!