Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Model | K6000 | Technical Information |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Analog Signal | Yes |
| Digital Signal | Yes | Processor & Chipset |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | Quadro |
| Chipset Model | K6000 |
| Number of Stream Processors | 2880 | Memory |
| Standard Memory | 12 GB |
| Memory Technology | GDDR5 SDRAM | Interfaces/Ports |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| DVI | Yes |
| Number of DVI Outputs | 2 | Physical Characteristics |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Slot Space Required | Dual |
| Height | 4.4" |
| Length | 10.5" | Miscellaneous |
| System Requirements | Max Power Consumption: 225 W |
| Platform Supported | PC | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |