Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
![]() |
Built for productivity, the HP ProBook 450 delivers the performance and security features essential for today’s workforce. The sleek and tough design provides professionals a flexible platform to stay productive in or out of the office. * Windows 7 Professional 64 (available through downgrade rights from Windows 10 Pro 64) Designed for mobility Work in style with the powerful 39,6 cm (15.6") diagonal HP ProBook 450 with a new gravity black LCD cover. Confidently take on the day with a PC built with an aluminum reinforced keyboard deck and 120,000 hours of HP Testing. Powerful processing Power through projects with 6th Gen Intel® Core™ processors and optional discrete AMD Radeon™ graphics with switchable graphics support. Safeguard data and devices Help keep sensitive data secure with comprehensive security features like HP BIOSphere as well as the embedded TPM. Immersive experience Enjoy the rich user experience of the HP ProBook 450 with long battery life and features designed to create a stunning visual and audio experience with options like an FHD display,4 an HD touch display,4 and DTS Studio Sound.™ Featuring Let nothing stand in your way Be productive in any situation. Experience the new features of Windows 10 Pro on the powerful, touch4 optional HP ProBook 450. Tested to go the distance Stand up to the workload with an ProBook that passed MIL-STD 810G testing. Protect against minor spills Help protect your ProBook from minor spills with a spill-resistant HP Premium Keyboard. Proactively monitor and troubleshoot Avoid surprises by tracking device health and security policy enforcement. With the HP Touchpoint Manager app, IT can quickly address risks to keep devices functional, and employees productive. Connected in every corner Gain fast, reliable wireless with built-in Wi-Fi and Bluetooth® wireless technology. Windows 7 Professional 64 (available through downgrade rights from Windows 10 Pro 64) |
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Model | (P4P33EA) |
| Series | ProBook 450 G3 | System features |
| Operating system | Windows 7 Professional 64 (available through downgrade rights from Windows 10 Pro 64) | (This system is preinstalled with Windows 7 Professional software and also comes with a license and media for Windows 10 Pro software. You may only use one version of the Windows software at a time. Switching between versions will require you to uninstall one version and install the other version. You must back up all data (files, photos, etc.) before uninstalling and installing operating systems to avoid loss of your data.) | Processor family | Intel Core i7 processor |
| Processor | Intel Core i7-6500U with Intel HD Graphics 520 (2.5 GHz, up to 3.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 4 MB cache, 2 cores) |
| Chipset | Chipset is integrated with processor |
| Environmental | Low halogen | Dimensions and weight |
| Dimensions (W x D x H) | 37.8 x 26.43 x 2.38 to 2.48 cm (front to rear) |
| Weight | Starting at 2.07 kg | (Lowest weight configuration. Weight will vary by configuration. See QuickSpecs.) | Memory |
| Memory | 8 GB DDR3L-1600 SDRAM (1 x 8 GB) |
| Memory slots | 2 SODIMM | Storage |
| Internal drive | 1TB 5400 rpm SATA |
| Optical drive | DVD+/-RW SuperMulti DL | Display and graphics |
| Display | 39,6 cm (15.6") diagonal HD anti-glare flat LED-backlit (1366 x 768) | Graphics |
| Integrated: | Intel HD Graphics 520 | Expansion features |
| Ports | 2 USB 3.0 | 2 USB 2.0 | 1 HDMI | 1 headphone/microphone combo | 1 AC power | 1 RJ-45 | 1 VGA |
| Expansion slots | 1 multi-format digital media reader | (supports SD, SDHC, SDXC) |
| Audio | HD audio with DTS Studio Sound | Two stereo speakers | Integrated dual-microphone array | Headphone/microphone combo jack |
| Camera | 720p HD webcam |
| Keyboard | HP Premium Keyboard, full-sized, spill resistant with numeric keypad |
| Communications | Network interface | Realtek Ethernet (10/100/1000) |
| Wireless | Intel Dual Band Wireless-AC 3165 802.11a/b/g/n/ac (1x1) WiFi and Bluetooth 4.0 Combo |
| Power and operating requirements | Energy efficiency | ENERGY STAR certified and EPEAT Silver registered |
| Power supply | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 4-cell, 44 WHr Li-ion | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
