Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Model | P5R22EA |
| Series | ProBook | System features |
| Operating system | Windows 7 Professional 64 (available through downgrade rights from Windows 10 Pro 64) | (This system is preinstalled with Windows 7 Professional software and also comes with a license and media for Windows 10 Pro software. You may only use one version of the Windows software at a time. Switching between versions will require you to uninstall one version and install the other version. You must back up all data (files, photos, etc.) before uninstalling and installing operating systems to avoid loss of your data.) |
| Processor family | Intel Core i7 processor |
| Processor | Intel Core i7-6500U with Intel HD Graphics 520 (2.5 GHz, up to 3.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 4 MB cache, 2 cores) |
| Chipset | Chipset is integrated with processor |
| Environmental | Low halogen | Dimensions and weight |
| Dimensions (W x D x H) | 41.68 x 29.05 x 2.5 to 2.6 cm (front to rear) |
| Weight | Starting at 2.61 kg | (Lowest weight configuration. Weight will vary by configuration. See QuickSpecs.) | Memory |
| Memory | 8 GB DDR3L-1600 SDRAM (1 x 8 GB) |
| Memory slots | 2 SODIMM | Storage |
| Internal drive | 1 TB 5400 rpm SATA |
| Optical drive | DVD+/-RW SuperMulti DL | Display and graphics |
| Display | 43,9 cm (17.3") diagonal HD+ SVA anti-glare flat LED backlit (1600 x 900) | Graphics |
| Discrete: | AMD Radeon R7 M340 (2 GB DDR3 dedicated) | Expansion features |
| Ports | 2 USB 3.0 | 2 USB 2.0 | 1 HDMI | 1 headphone/microphone combo | 1 AC power | 1 RJ-45 | 1 VGA |
| Expansion slots | 1 multi-format digital media reader | (supports SD, SDHC, SDXC) |
| Audio | HD audio with DTS Studio Sound | Two stereo speakers | Integrated dual-microphone array | Headphone/microphone combo jack |
| Camera | 720p HD webcam |
| Keyboard | HP Premium Keyboard, full-sized, spill resistant with numeric keypad | Communications |
| Network interface | Realtek Ethernet (10/100/1000) | Wireless | Intel Dual Band Wireless-AC 3165 802.11a/b/g/n/ac (1x1) WiFi and Bluetooth 4.0 Combo | Power and operating requirements |
| Energy efficiency | ENERGY STAR certified | EPEAT Gold registered. EPEAT registered where applicable. EPEAT registration varies by country. See www.epeat.net for registration status by country. |
| Power supply | 65 W Smart AC adapter |
| Battery type | 4-cell, 44 WHr Li-ion | Security management |
| Security management | HP Client Security | HP Drive Encryption | HP BIOS Protection | Security lock slot | HP Fingerprint Reader | Microsoft Security Essentials | What's included |
| Software | Absolute Persistence | HP Drive Encryption | HP Security Manager | Microsoft Security Essentials | Microsoft Defender | Validity Fingerprint Driver | HP SoftPaq Download Manager | CyberLink Power2Go | CyberLink PowerDVD | CyberLink YouCam | HP Connection Manager | HP GPS and Location | Intel WiDi Software | HP 3D Driveguard | HP Recovery Manager | HP Support Assistant | Foxit PhantomPDF Express | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |