Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Model | T4H39ES |
| Series | HP 600 | System Features |
| Operating system | Windows 7 Professional 64bit with Windows 8.1 Professional 64bit upgrade license |
| Processor | Intel Core i7-4712HQ Haswell Quad Core 2.3GHz with Turbo Boost up to 3.3GHz 6MB L3 Cache |
| Memory | 8GB(1x8GB) DDR3L 1600MHz SO-DIMM Memory 1.35V |
| Memory slots | 2 |
| Storage | 750GB 7200rpm SATA HDD |
| Optical drive | DVD Super Multi Writer optical drive | Display and Graphics |
| Display | 15.6" Full HD 1920 x 1080 Non Gloss Type LED Backlit Display |
| Graphics | AMD Radeon HD 8750M with 1GB Dedicated Graphics | Expansion Features |
| Ports | 4 USB 3.0 | 1 DisplayPort | 1 VGA | 1 combo stereo headphone/mic jack | 1 AC power | 1 RJ-45 | 1 RS-232 Port | 1 Docking Port |
| Expansion slots | 1 Media Card Reader |
| Audio | HD Audio with DTS Studio Sound; Integrated stereo speakers; Integrated microphone; Stereo headphone/line out; Stereo microphone in |
| Webcam | 720p HD webcam |
| Keyboard | Spill-resistant keyboard with drain |
| Pointing device | Touchpad with on/off button, two-way scroll, gestures, two pick buttons; Pointstick with two additional pointstick buttons | Communications |
| Wireless | 802.11/b/g/n | Bluetooth 4.0 |
| Network interface | Realtek (10/100/1000) | Power and operating requirements |
| Energy efficiency | ENERGY STAR qualified configurations available |
| Power supply | 65W Smart AC adapter |
| Battery type | 6-cell 55WHr | Dimensions and weight |
| Dimensions (W x D x H) | 37.8 x 25.7 x 2.53 cm (at front) |
| Weight | Approximately 2.32kg | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |