Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Series | 250 G3 |
| Model | T6N57EA |
| Operating system | Windows 10 Pro 64 1 |
| Processor family | Intel Core i5 processor |
| Processor | Intel Core i5-6200U with Intel HD Graphics 520 (2.3 GHz, up to 2.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 3 MB cache, 2 cores) |
| Dimensions (W x D x H) | 38.43 x 25.46 x 2.43 cm |
| Weight | Starting at 2.14 kg |
| Memory | 4GB DDR3L-1600 SDRAM |
| Maximum memory | 8 GB DDR3L-1600 SDRAM |
| Memory slots | 2 SODIMM |
| Internal drive | 500 GB up to 1 TB SATA (5400 rpm) 6 |
| Optical drive | DVD+/-RW SuperMulti DL 7 |
| Display | 15.6" diagonal HD SVA anti-glare flat LED-backlit (1366 x 768) |
| Ports | 1 USB 3.0 | 2 USB 2.0 | 1 VGA | 1 HDMI | 1 headphone/microphone combo jack | 1 AC power | 1 RJ-45 11 |
| Expansion slots | 1 multi-format digital media reader | (supports SD, SDHC, SDXC) |
| Audio | DTS Studio Sound; Dual speakers |
| Camera | HD camera 14 |
| Keyboard | Full-sized textured black island-style keyboard with numeric keypad |
| Pointing device | Touchpad with multi-touch gestures enabled, taps enabled as default, default on for 2-finger scroll and pinch |
| Network interface | Realtek Ethernet (10/100) |
| Wireless | Realtek 802.11b/g/n (1x1) WiFi and Bluetooth 4.0 Combo |
| Energy efficiency | ENERGY STAR certified and EPEAT Silver registered configurations available 17 |
| Power supply | 45 W Smart AC adapter (integrated models) |
| Security management | Firmware TPM | Security lock slot (lock must be purchased separately) 16 | What's included |
| Software | Buy Office | Recovery Manager Installer | CyberLink YouCam DE | CyberLink Power DVD (available on select models) | CyberLink Media Suite | CyberLink Power2Go | HP Connected Photo | McAfee Internet Security | Getting Started with Windows 8.1 15 | McAfee Internet Security | Getting Started with Windows 8.1 15 | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |