Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Model | V7Q91EA |
| Series | 280 G2 |
| Operating system | Windows 10 Pro 64-bit |
| Processor | Intel Core i3-6100 (3.7GHz) |
| Chipset | Intel H110 |
| Graphics | Intel HD Graphics 530 |
| Form Factor | Micro Tower |
| Memory | 4GB DDR4-2133 SDRAM (1x4 GB), 1 extra DIMM slot available |
| Storage | 500GB 7200RPM SATA HDD |
| Optical Drive | SuperMulti DVD-RW |
| Ports | |
| Front | 2x USB 2.0 |
| 1x microphone/headphone combo | |
| Back | 4x USB 2.0 |
| 2x USB 3.0 | |
| 1x audio line in | |
| 1x audio line out | |
| 1x DVI-D | |
| 1x VGA | |
| 1x RJ-45 | |
| 2x PS/2 (optional) | |
| 2x serial (optional) | |
| 1x parallel (optional | |
| Expansion slots | 1x PCIe x1 |
| 1x PCIe x16 | |
| 1x PCI (optional) | |
| 1x SD media reader (optional) | |
| Network interface | LAN: Integrated 10/100/1000 GbE with Realtek RTL8111G-CG |
| WLAN: Broadcom BCM943228Z 802.11n wireless network card | |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Optical Mouse |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |