Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Series | Workstation Z4 Series |
| Model | Workstation Z4 G4 (523S1EA) |
| Processor | |
| Model | Xeon W-2235 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Boost Clock | 4.60GHz |
| Core Arrangement | 6x Cascade Lake Cores |
| Core Count | 6 cores |
| Thread Count | 12 threads |
| Cache | 8.25MB Cache |
| Lithography | Intel 14nm FinFET Process |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB (1x16GB UDIMM) |
| Type | DDR4 ECC |
| Speed | 2933 MT/s |
| Maximum Capacity | 512GB (8x64GB UDIMM) DDR4-2933 ECC |
| 8x UDIMM Slots available, 1x Occupied | |
| Graphics | |
| Integrated | N/A |
| Discrete | NVIDIA RTX A4000 Graphics |
| GPU Architecture | NVIDIA Ada Lovelace |
| CUDA Cores | 6144 |
| Tensor Cores | 192 |
| RT Cores | 48 |
| Single Precision Compute | 26.7 TFLOPS |
| RT Core Compute | 61.8 TFLOPS |
| Tensor Compute | 427.6 TFLOPS |
| VRAM | 16GB GDDR6 with ECC |
| Ports | 4x DisplayPort 1.4a Ports |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 @ 60 Hz (36-Bit Colour) |
| Video Engines | 2x Encode & 2x Decode Engines (AV1 decode & encode) |
| Features | NVIDIA CUDA |
| Third Generation RT Cores | |
| Fourth Generation Tensor Cores | |
| Error Correcting Code (ECC) on Graphics Memory | |
| Fifth Generation NVDEC Engine | |
| Eighth Generation NVENC Engine | |
| Graphics Preemption | |
| Compute Preemption | |
| NVIDIA RTX IO | |
| NVIDIA 3D Vision and 3D Vision Pro | |
| PCIe Slots | |
| CPU Direct | 1x PCIe 3.0 x16 Physical, x16 Electrical Slot (Occupied) |
| 1x PCIe 3.0 x16 Physical, x16 Electrical Slot | |
| 1x PCIe 3.0 x8 Physical, x8 Electrical Slot | |
| Intel Chipset | 2x PCIe 3.0 x4 Physical, x4 Electrical Slots |
| Storage | |
| Installed | 1x 512GB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| 1x M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD Slot (Vacant) | |
| 2x 2.5"/3.5" Combo Drive Bays (Vacant) | |
| 2x 5.25" Drive Bays (Vacant) | |
| 6x SATA Ports On-Board | |
| Connectivity | |
| Front | 4x USB 5Gb/s Type-A Ports |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Rear | 6x USB 5Gb/s Type-A Ports |
| 4x DisplayPort 1.4 Ports (Rear) | |
| 1x PS/2 Keyboard Port, 1x PS/2 Mouse Port (Rear) | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks (Rear) | |
| 2x Gigabit Ethernet RJ45 LAN Ports (Rear) | |
| Audio | |
| Codec | Realtek ALC221 High Definition Multimedia Codec |
| Networking | |
| Ethernet | Intel I219-LM Gigabit Ethernet RJ-45 LAN |
| Intel I210-AT Gigabit Ethernet RJ-45 LAN | |
| Wi-Fi | N/A |
| Bluetooth | N/A |
| Power Supply | |
| Power Rating | 750W 80 Plus Gold Rated PSU (DPS-750AB-36 A) |
| General | |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Dimensions | 445 x 386 x 160mm (D x H x W) |
| Weight | 10.2kg |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product'>Visit the manufacturer's page for this product |