Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Series | ProDisplays |
| Model | K7X31AA |
| Display | |
| Panel Size | 23" |
| Panel Type | Anti-Glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time | 5 ms On/Off |
| Contrast Ratio | 1000:1 Static |
| 5000000:1 Dynamic | |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Viewing Angle | 170°(H)/160°(V) |
| Pixel Pitch | 0.265 mm |
| Physical | |
| Tilt | -5 to 22° |
| Connectivity | |
| Display Outputs | 1x DisplayPort 1.2 |
| 1x VGA | |
| Power | |
| Power Supply | 100 to 240 VAC |
| Power Consumption | 30 W (Maximum) |
| 24 W (Typical) | |
| 0.5 W (Standby) | |
| General | |
| Features | LED Backlights |
| On-Screen Controls | |
| Plug and Play | |
| User Programmable | |
| Security | Security Lock-Ready (Lock is Sold Separately) |
| Operating Temperature | 5 to 35°C |
| Operating Humidity | 20 to 80% RH |
| Package Contents | AC Power Cord |
| VGA Cable | |
| DisplayPort Cable | |
| HP Display Assistant Software | |
| Dimensions (WxDxH) | 548.6 x 185 x 408.3 mm |
| Dimensions (Without Stand) | 548.6 x 55 x 346.3 mm |
| Weight | 4 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |