Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Series | Business Ink Printers |
| Model | Y0S18A |
| Functions | Print, Copy, Scan, Fax |
| Printing Specifications | |
| Black Print Speed | ISO: Up to 22 ppm |
| Draft: Up to 34 ppm | |
| Colour Print Speed | ISO: Up to 18 ppm |
| Draft: Up to 34 ppm | |
| First Page Out (Ready) | Black: As Fast as 9 Seconds |
| Color: As Fast as 10 Seconds | |
| Duty Cycle (Monthly, A4) | Up to 30,000 Pages |
| Recommended Monthly Page Volume | 250 - 1,500 Pages *3 |
| Print Technology | HP Thermal Inkjet |
| Print Quality (Best) | Color: Up to 4800 by 1200 Optimized dpi on HP Advance Photo Paper 1200 by 1200 dpi Input |
| Black: Up to 1200 x 1200 Rendered dpi | |
| Display | 6.75 cm LCD (Colour) with IR Touchscreen Function |
| Number of Print Cartridges | 4 (1 Each: Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Automatic Paper Sensor | No |
| Scanner Specifications | |
| Scanner Type | Flatbed, ADF |
| Scan File Format | JPEG, TIFF, PDF, BMP, PNG |
| Optical Scan Resolution | Up to 1200 dpi |
| Bit Depth | 24-bit |
| Maximum Scan Size | 216 x 356 mm |
| Scan Speed (Normal, A4) | Simplex: Up to 8/8 ipm (Black and White/Colour 200 ppi) |
| Automatic Document Feeder Capacity | Standard, 35 Sheets |
| Digital Sending Standard Features | Scan to PC |
| File Format Supported | JPEG, PDF, TIFF |
| Scan Input Modes | Front-Panel Scan, Copy, Fax, HP Software, EWS |
| Copier Specifications | |
| Copy Speed (Draft) | Black: Up to 34 cpm |
| Color: Up to 34 cpm *1 | |
| Copy Resolution | Black Text: Up to 600 dpi |
| Colour Text & Graphics: Up to 600 dpi | |
| Copy Reduce / Enlarge Settings | 25 to 400% |
| Copies | Up to 99 (Maximum) |
| Fax Specifications | |
| Faxing | Yes, Colour |
| Fax Transmission Speed | 5 Seconds per Page *4 |
| Fax Memory | Up to 100 Pages *2 |
| Fax Resolution (Best) | Black: Up to 300 x 300 dpi |
| Fax Speed Dials | Up to 99 Numbers |
| Fax Broadcast Locations | Yes (Black Only) |
| Connectivity | |
| Wireless Capability | Yes, Built-In Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Interface | 1x USB 2.0 with Compatibility with USB 3.0 Devices |
| 1x Ethernet Port | |
| 1x Wireless 802.11b/g/n | |
| 2x RJ-11 Modem Ports | |
| Paper Handling | |
| Standard Paper Handling Input | 250-Sheet Input Tray |
| Standard Paper Handling Output | 75-Sheet Output Tray |
| Maximum Output Capacity (Sheets) | Up to 75 A size Sheets; Up to 50 B Size Sheets |
| Duplex Printing | Automatic (A4/Letter) |
| Supported Media Sizes | A3; A4; A5; A6; B5 (JIS); Envelope (DL, C5, C6) |
| Custom Media Sizes | 76 x 127 to 297 x 420 mm |
| Media Types | Plain Paper, HP Photo Papers, HP Matte Brochure or Professional Paper, HP Matte Presentation Paper, HP Glossy Brochure or Professional Paper, other Matte Inkjet Papers, Other Glossy Inkjet Papers, Inkjet Hagaki, Plain Paper Thick, Plain Paper Light/Recycled |
| Supported Media Weights | 34 to 250 g/m² |
| Recommended Media Weights | 60 to 105 g/m² |
| Borderless Printing | Yes (Up to A3/11" x 17") |
| General | |
| Operating System Support | Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP (64/32-bit) |
| Mac OS X v 10.12, v 10.11, v 10.10, v 10.9 or v 10.8 | |
| Minimum System Requirements | |
| Windows | Windows 10, 8.1, 8, 7: 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) Processor, 2 GB Available Hard Disk Space, CD-ROM/DVD Drive or Internet Connection, USB Port, Microsoft Internet Explorer |
| Windows Vista (32-bit Only): 800 MHz (x86) Processor, 2 GB Available Hard Disk Space, CD-ROM/DVD Drive or Internet Connection, USB Port, Microsoft Internet Explorer 8 | |
| Windows XP SP3 or Higher (32-bit Only): Any Intel Pentium II, Celeron or 233 MHz Compatible Processor, 850 MB Available Hard Disk Space, CD-ROM/DVD Drive or Internet Connection, USB Port, Internet Explorer 8 | |
| Mac OS | OS X v10.12 Sierra, OS X v10.11 El Capitan, OS X v10.10 Yosemite, 1 GB Available Hard Disk Space, Internet |
| Power Consumption | |
| Input Voltage | 100 to 240 VAC ( /- 10%), 50/60 Hz |
| Energy Efficiency | CECP |
| Operating Temperature Range | 5°C - 40°C |
| Dimensions | 584.9 x 444.8 x 306.4 mm |
| Weight | 15.5 kg |
| Package Contents | HP OfficeJet 7720 Wide Format All-in-One Printer |
| HP 953 Setup Black OfficeJet Ink Cartridge (1,000 Pages) | |
| HP 953 Setup CMY OfficeJet Ink Cartridge (625 Pages) | |
| Power Cord | |
| Setup Poster | |
| Notes | *1 Copy speeds may vary depending on the type of document. |
| *2 2 MB flash storage | |
| *3 HP recommends that the number of printed pages per month be within the stated range for optimum device performance, based on factors including supplies replacement intervals and device life over an extended warranty period. | |
| *4 Based on standard ITU-T Test Image No. 1 at standard resolution. More complicated pages or higher resolution will take longer and use more memory. | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |