Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Series | ProBook 450 |
| Model | 450 G4 (Y8A27EA) | Performance |
| Model | Intel Core i5-7200U Dual-Core |
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Boost Clock | 3.1 GHz |
| Cache | 3 MB SmartCache | Memory |
| Total Installed Memory | 4 GB (1x 4GB) |
| Type & Speed | DDR4-2133MHz |
| Slot Type | 2x 260-Pin SODIMM |
| Maximum Capacity | 16 GB | Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 | Display |
| Type | LED Backlit HD with Anti-Glare |
| Size | 15.6" |
| Native Resolution | 1366x768 | Storage |
| Type | 5400 RPM SATA HDD |
| Capacity | 1 TB |
| Optical Drive | Tray-Load SuperMulti DVD-RW | Input/Output Connectors |
| Ports | 1x USB 3.0 Type-C | 1x USB 3.0 Type-A | 2x USB 2.0 Type-A |
| Display | 1x HDMI | 1x VGA |
| Audio | 1x 3.5 mm Headphone/Microphone Combo Jack | Communications |
| Network | 10/100/1000 Mbps Ethernet (1x RJ-45) |
| Wi-Fi | Intel AC 7265 802.11ac, Dual-Band (2.4GHz + 5GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth v4.2 |
| Mobile Broadband | HP LT4132 LTE/HSPA+ | Integrated Input Devices |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard (US International Qwerty Keyboard) |
| Pointing Device | TouchPad | General |
| Webcam | Yes, Integrated 720p With Single Digital Microphone |
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) Single Language |
| Security | Security Lock Slot |
| Battery | 3-Cell Integrated Lithium-Ion (48 Wh) |
| Power Supply | 1x 45 W Smart AC Adapter |
| Dimensions (WxHxD) | 381 x 25.4 x 264.2 mm |
| Weight | 2.04 kg | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |