Why is the price hidden?
Because our price is lower than the manufacturer's recommended retail price.
By adding this product to
your basket, you're able to see our retail price.
You can simply remove the product from your basket should you not be interested.
We realize that this is
inconvenient and apologize
for the hassle.
This is the only way we are able to offer you the best pricing possible on this product.
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HP |
| Series | Battery Adapters and Chargers |
| Model | Z3Q87AA |
| Power Adapter | 12V Cigarette Lighter Adapter |
| Interface | USB Type-C |
| Output voltages | 45 W Maximum |
| Minimum System Requirements | Microsoft Windows 7 with Service Pack 1 (32-bit or 64-bit) |
| Windows Vista with Service Pack 1 (32-bit or 64-bit) | |
| Windows 8 | |
| Windows 10 | |
| Compatibility | HP Elite x3, HP Elite x3 Lap Dock, HP Elite x2 1012 G1, HP EliteBook Folio G1, HP EliteBook x360 1030 G2 |
| Cable Length | 1 m |
| Dimensions (WxDxH) | 1355 x 41 x 24.6 mm |
| Weight | 108.4 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Follow us and be the first to hear about exciting new products & promotions.
Exclusive Online Shopping Experience
Our products are available for purchase exclusively through our website. We do not operate as a physical retail store and, as such, do not offer in-store shopping options.
We pride ourselves on customer loyalty as a result of great pre & post sale service. All products are covered by manufacturer warranty. Customer service is our credo.
Please note: Pricing visible is already subject to a 2% discount applicable only to EFT payments.