Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | RCT |
| Series | UPS System |
| Model | UPS2000-G-2kVA |
| Phase | Single phase with ground |
| Capacity | 2000VA / 1600W |
| Rated Voltage | 200/208/220/230/240 VAC |
| Output Power Factor | > 0.8 |
| Ouput | |
| Efficiency | 89% |
| Battery | |
| Battery Type | 12V |
| Installed | 4 |
| Battery Voltage | 48V DC |
| General | |
| Indicators | UPS status, Load level, Battery level, Input/Output voltage, Discharge timer, and Fault conditions |
| Alarm | Yes, Battery Mode, Low Battery, Overload, Fault |
| Dimensions | 410 x 438 x 88mm |
| Form Factor | 2U Rackmount or Tower |
| Weight (net) | 18.8 |
| Noise Level | Less than 50dB@ 1 Meter |
| Remote Management | Smart RS-232, USB, Optional SNMP |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |