| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | VGA Cooling |
| Model | ICEFLOW 240 VGA ARGB |
| Pump Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Current | 0.25A |
| Rated Speed | 6500RPM±10% |
| Water Flow | 240 L/Hr |
| Max. Static Pressure | 1.8 m H2O |
| Noise | ≤24.0dB(A) |
| VRM (24025) Fan Specifications | |
| Speed | 900RPM - 2000RPM ±10% |
| Max Air Flow | 56.5CFM |
| Rated Current | 0.25A |
| Power Input | 3W |
| Noise | 16dBA - 31.5dBA |
| Bearing Type | Dual-ball Bearing |
| Connector | 4-pin PWM |
| 5V 3-pin ARGB | |
| Radiator (9215) Fan Specifications | |
| Speed | 800RPM - 2500RPM±10% |
| Max Static Pressure | 3.24 mmH2O |
| Max Air Flow | 44.3CFM |
| Rated Current | 0.16A |
| Rated Power | 1.92W |
| Noise | 14dBA - 33.4dBA |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| GPU Compatibility List | |
| 70.5mm x 70.5mm Mounting Holes | RTX 20XX Series |
| 51.0mm x 51.0mm Mounting Holes | GTX 1660 Series |
| 58.4mm x 58.4mm Mounting Holes | GTX 10XX Series /900 Series |
| 53.3mm x 53.3mm Mounting Holes | AMD RX 200/300 Series |
| Dimensions | |
| Radiator Dimensions | 285mm x 120mm x 30mm |
| Fan Dimension | 245mmx 120mm x 27mm |
| Pump Cover Dimension | 220mm x 102mm x 30mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- ID-Cooling IceFlow 240mm Liquid GPU Cooler - - Leonard, 7 November 2022
Super happy with this GPU cooler, fits perfectly to my Gigabyte 1660 super dual fan GPU,
Also, have an EVGA 1060 3GB card which also fits it perfectly.
Temps are insane, from the original 1660 super air cooler 80c+ under full load all the way down to 40-50c while gaming at max overclocks. Bloody impressive if you ask me.
Idle Temps: from 37-40c down to 23-30c Ambient temps were between 18-25c at the time of testing.
ARGB is a bonus if you like LEDs, both radiator fans and the main GPU cooler unit have ARGB lighting.
The included heatsinks and thermal pads are good enough for sufficient VRM cooling.
Other goodies in the box: Stickers, thermal paste, all screws and brackets as indicated in the product description.
The GPU cooler is adjustable from left to right within its housing, which helps with longer or shorter PCBs. really nice feature.
As for the Wootware service, no complaints only compliments, bought the unit on Friday and received it at 10 am Monday morning. Superb service as always. Thanks, Wootware Team!!