Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | Xeon Silver 4210 |
| Model | BX806954210 |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Server |
| Processor Number | 4210 |
| Lithography | 14 nm |
| Performance | |
| Number of Cores | 10 |
| Number of Threads | 20 |
| Processor Base Frequency | 2.20 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.20 GHz |
| Cache | 13.75 MB Cache |
| # of UPI Links | 2 |
| TDP | 85 W |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (Dependent on Memory Type) | 1 TB |
| Memory Types | DDR4-2400 |
| Max Number of Memory Channels | 6 |
| ECC Memory Supported | Yes |
| Expansion Options | |
| Scalability | 2S |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 48 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA3647 |
| TCASE | 78°C |
| Package Size | 76.0 x 56.5 mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | Yes |
| Intel Speed Select Technology - Performance Profile | No |
| Intel Speed Select Technology - Base Frequency | No |
| Intel Resource Director Technology (Intel RDT) | Yes |
| Intel Speed Shift Technology | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel vPro Platform Eligibility | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.2, Intel AVX, Intel AVX2, Intel AVX-512 |
| # of AVX-512 FMA Units | 1 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Run Sure Technology | No |
| Mode-Based Execute Control (MBE) | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |