Customers Who Viewed This Product Purchased
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron G5905 Processor |
| Model | BX80701G5905 |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | G5905 |
| Lithography | 14 nm |
| CPU Specifications | |
| Number of Cores | 2 |
| Number of threads | 2 |
| Processor Base Frequency | 3.50 GHz |
| Cache | 4MB Intel Smart Cache |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| TDP | 58W |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (Dependent on Memory Type) | 128GB |
| Memory Types | DDR4-2666MHz |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 41.6 GB/s |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD 610 Graphics |
| Graphics Base Frequency | 350 Hz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.05 GHz |
| Graphics Max Video Memory | 64 GB |
| 4K Support | Yes, at 60Hz |
| Max Resolution (HDMI) | 4096x2160@30Hz |
| Max Resolution (DP) | 4096x2304@60Hz |
| DirectX Support | 12 |
| OpenGL Support | 4.5 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel InTru 3D Technology | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations | 1x16, 2x8, 1x8 2x4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 16 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1200 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015C |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Thermal Velocity Boost | No |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Turbo Boost Technology | No |
| Intel vPro Platform Eligibility | No |
| Intel Hyper-Threading Technology | No |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Transactional Synchronization Extensions | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes, with Intel ME |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!

