Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
![]() |
|
| ![]() |
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Model | NUC6i3SYH |
| Series | Mini Nuc |
| Processor Included | Intel Core i3-6100U Processor (3M Cache, 2.30 GHz) | Memory Specifications |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 32 GB |
| Memory Types | DDR4-2133 1.2V SO-DIMM |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 34.1 GB/s |
| Max # of DIMMs | 2 |
| ECC Memory Supported ‡ | No | - | Graphics Specifications |
| Integrated Graphics ‡ | Yes |
| Graphics Output | Mini-DP 1.2 HDMI 1.4b |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| # of Displays Supported ‡ | 3 | - | Expansion Options |
| PCI Express Revision | Gen3 |
| PCI Express Configurations ‡ | M.2 slot with PCIe x4 lanes |
| Removable Memory Card Slot | SDXC with UHS-I support |
| M.2 Card Slot (storage) | 22x60,80 | - | I/O Specifications |
| USB Revision | 2.0 3.0 |
| # of USB Ports | 6 |
| USB 2.0 Configuration (External + Internal) | 0 + 2 |
| USB 3.0 Configuration (External + Internal) | 2B 2F + 0 |
| Total # of SATA Ports | 2 |
| Max # of SATA 6.0 Gb/s Ports | 2 |
| RAID Configuration | 2.5" HDD/SSD + M.2 SATA/PCIe SSD (RAID-0 RAID-1) |
| Audio (back channel + front channel) | 7.1 digital (HDMI mDP); L+R+mic (F) |
| Integrated LAN | 10/100/1000 |
| Integrated Wifi | Intel Wireless-AC 8260 + BT 4.2 |
| Integrated Bluetooth | Yes |
| Additional Headers | CEC, NFC, 2x USB2.0, AUX_PWR | - | Package Specifications |
| Low Halogen Options Available | See MDDS | - | Advanced Technologies |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) ‡ | Yes |
| Intel vPro Technology ‡ | No |
| TPM | No |
| Intel HD Audio Technology | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) ‡ | Yes | - | Intel Data Protection Technology |
| Intel AES New Instructions | Yes | Essentials |
| Board Form Factor | UCFF (4" x 4") |
| Socket | Soldered-down BGA |
| Internal Drive Form Factor | M.2 and 2.5" Drive |
| # of Internal Drives Supported | 2 |
| Embedded Options Available | No |
| Lithography | 14 nm |
| TDP | 15 W |
| DC Input Voltage Supported | 12-19 VDC |
| Other features | Includes SDXC card slot | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |

