Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Model | BX80646E31220V3: 3645 ex |
| Series | Xeon |
| # of Cores | 4 |
| # of Threads | 4 |
| Processor Base Frequency | 3.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| TDP | 80 W |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 32 GB |
| Memory Types | DDR3 and DDR3L 1333/1600 at 1.5V |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 25.6 GB/s |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations ‡ | 1x16, 2x8, 1x8/2x4 |
| Max # of PCI Express Lanes | 16 | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |