Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | J5Create |
| Series | USB Type-C Adapters |
| Model | JCE145 |
| Interface | USB-C Male connector |
| Supports USB 3.0 & 2.0 & 1.1 specifications | |
| Power Draw | <700 mW |
| Network Interface | RJ-45 female connector |
| LED Indicators | Green LED: 10M/100M/1000M/2.5 Gbps connected |
| Amber LED: Blinking: Transmitting data | |
| Ports | USB-C male connector |
| RJ-45 female connector | |
| Color | Space gray |
| Enclosure Type | Aluminum |
| Cable Length | 100 mm |
| Dimensions (RJ-45 Housing) | 68 x 23 x 14.5mm (L x W x H) |
| Weight | 33g |
| Operating Temperature | 0-40 °C |
| Operation Humidity | <85% non-condensing |
| Storage Temperature | - 10-65 °C |
| Storage Humidity | <85% non-condensing |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Wootbook BATRPHID13-4103 15.48V 97.5Wh 6300mAh Li-ion Replacement...
In stock with WootwareR3,500.00
R1,999.00
Save: R 1,501!
Wootbook BATRPHID13-4102 15.48V 80Wh 5168mAh Li-ion Replacement B...
In stock with WootwareR3,500.00
R1,999.00
Save: R 1,501!
GMKTec M3/M3 Ultra/M3 PLUS 100W Replacement AC Adapter
In stock with WootwareR1,299.00
R699.00
Save: R 600!









