Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | KeyChron |
| Series | K2 |
| Model | K2C3H |
| Colours | Black |
| Main Body Material | Aluminium bezels and bottom frame |
| Keycap Material | ABS/PBT |
| Switch Type | Gateron Brown (Hot-Swappable) |
| Key Lifespan | 50 million keystrokes |
| Matrix | N-key rollover (NKRO on wired mode only) |
| Layout | ANSI |
| Wired | USB-A to Type-C |
| Wireless | Bluetooth 5.1, Up to three devices |
| Battery Life (Typical) | Up to 240 Hours, No Backlight |
| Up to 72 Hours with RGB Backlight | |
| Dimensions | 317 x 129 x 40mm (W x D x H) |
| Weight | 794g |
| Backlit | Adjustable 4-level RGB Backlit |
| More Than 15 Types of RGB Backlighting | |
| Battery | 4000mAh Rechargeable Li-polymer Battery |
| Compatibility | Windows/macOS |
| Box Contents | 1x Keychron K2 Keyboard |
| USB-A to USB Type-C Cable | |
| 1x Keycap Puller | |
| User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |