Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Keychron |
| Series | K3 |
| Model | K3E1 |
| Colours | Black |
| Materials | ABS Plastic |
| Aluminium | |
| Switch Type | Keychron Low Profile Optical Red |
| Layout | ANSI, English International |
| Connectivity | |
| Wired | USB Type-C |
| Wireless | Bluetooth 5.1 |
| General | |
| Battery | 1550mAh Rechargeable li-polymer Battery |
| Battery Life (Typical) | Up to 34 hours (Lab test result may vary by actual use) |
| Backlit | Adjustable 4-level RGB Backlit |
| Backlit Types | 18 |
| Multimedia Keys | 12 |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Dimensions | 306mm x 116mm x 22mm |
| Weight | 483g |
| Compatibility | Windows/macOS |
| Box Contents | Keychron K3 K3E1 75% 84-Key RGB LED Hot-Swappable Low Profile Keychron Optical Red Wireless Mechanical Keyboard |
| USB-A to USB Type-C Cable x1 | |
| Keycap Puller x1 | |
| Switch Puller x1 | |
| Dust Cover x1 | |
| User Manual x1 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!