Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Keychron |
| Series | Mechanical Keyboards |
| Model | K8K2 |
| Number of Keys | 87 keys |
| Switches | Gateron Mechanical |
| Number of Multimedia Keys | 12 |
| Frame Material | ABS |
| Keycap Material | Double-Shot ABS |
| Keycap Profile | OEM |
| Layout | ANSI |
| Polling Rate (Wired Mode) | 1000Hz |
| Polling Rate (Wireless Mode) | 90Hz |
| Connectivity And Power | |
| System | Windows/Android/Mac/iOS |
| Battery | 4000mAh Rechargeable li-polymer battery |
| BT Working Time | Up to 570 hours (Lab test result may vary by actual use) |
| Connection | Bluetooth and Type-C cable |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth Device Name | Keychron K8 |
| Compatible System | macOS/Windows |
| Physical Unit | |
| Dimension (Plastic frame version) | 355 x 123mm |
| Weight | About 740g |
| Height incl. keycap (front) | 35mm |
| Height incl. keycap (rear) | 42mm |
| Weight | 887g |
| Operating Environment | -10 to 50℃ |
| Package Content | 1 x Keyboard |
| 1 x USB-A to USB Type-C Cable | |
| 1 x Keycap Puller | |
| 1 x Switch Puller (For Optical and Hot-swappable version only) | |
| 1 x User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Clikkity Clak - Vaughan, 13 September 2022
Solid little keyboard. Went with the blue switches. Using it via the cable which is more than long enough. Using it as a keyboard for a work laptop as I prefer to not use the chicklets.
Makes all the right noises, is satisfying to type on. - good keyboard - Ogulcan, 27 August 2022
I bought it for my brother. Personally, I don't like the retro aesthetic, be he loves it. He's achieved several noise complaints from his co-inhabitants, but this was his goal, because he's somewhat of a nuisance. 10/10 wootware experience.