Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kingston HyperX |
| Series | Cloud Revolver S |
| Model | HX-HSCRS-GM/EM |
| Headphone Technical Specifications | |
| Driver | Dynamic, 50mm with neodymium magnets |
| Type | Circumaural, Closed back |
| Frequency Response | 12Hz–28,000 Hz |
| Impedance | 30 Ω |
| Sound pressure level | 100.5dBSPL/mW at 1kHz |
| T.H.D. | < 2% |
| Input power | Rated 30mW, Maximum 500mW |
| Weight | 360g |
| Weight w/ mic | 376g |
| Cable length | Headset (1m) |
| USB Audio Control Box (2.2m) | |
| PC extension cable (2m) | |
| Connection | Headset - 3.5mm plug (4 pole) |
| USB Audio Control Box – USB | |
| PC extension cable - 3.5mm stereo and mic plugs | |
| Microphone Technical Specifications | |
| Element | Electret condenser microphone |
| Polar Pattern | Uni-directional, Noise-canceling |
| Frequency Response | 50Hz-18,000 Hz |
| Sensitivity | -40dBV (0dB=1V/Pa,1kHz) |
| Features | |
| Headset Features | Studio grade sound stage |
| HyperX signature memory foam for award-winning comfort | |
| Durable, reliable solid-steel frame | |
| Wide Headband for Maximum Comfort | |
| TeamSpeak and Discord certified noise-cancelling mic | |
| Next-gen 50mm directional drivers pump out precise audio | |
| Multi-platform compatible | |
| Plug N Play Dolby Surround 7.1 audio technology | |
| USB Audio Control Box Features | DSP Sound Card |
| Dolby Surround 7.1 audio technology | |
| 3 preset equalizer modes | |
| Microphone Mute | |
| Headphone volume adjustment | |
| Microphone volume adjustment | |
| General | |
| Package Contents | HyperX Cloud Revolver S Headset |
| Detachable Microphone | |
| USB Audio Control Box | |
| PC extension cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Simply Brilliant - Lorenzo, 6 September 2018
Wootware Support: 5/5
bought headset on Monday and was told it would only arrive by next week and it arrived by Thursday!
Item: 5/5
I had the Astro's A40TR and i can say the sound on this Revolver S is much higher quality, the bass sounds amazing and the 7.1 is on point.
The TR's are a little more comfortable but the Revolver S is still light weight and comfortable.