Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Kool Energy |
| Series | 1.5 KW Inverter Trolley |
| Model | KE1500-24V TROLLEY |
| Battery Rated Voltage(vdc) | 24 |
| Inverter Specifications | |
| Rated Power | 1500W |
| Input Voltage Range | 85VAC-138VAC / 140VAC-275VAC |
| Input Frequency | 45Hz - 65Hz |
| Output Voltage | 110Vac - 220Vac |
| Output frequency | 50Hz / 60Hz |
| Output Wave | Pure Sine Wave |
| Specification of built-in battery | 2x 100AH |
| MPPT Solar Input | |
| MPPT Voltage Range | 30V ~ 150VDC |
| PV Power | 800W |
| Rated Charge Current | 30A(Max) |
| MPPT Efficiency | ≥99% |
| Average Charging Voltage(Lead Acid Battery) | 14.2VDC * A (Battery Segment) |
| Floating Charge Voltage | 13.75VDC * A (Battery Segment) |
| DC Output | |
| Voltage For High Voltage Protection | 32.0VDC |
| High Voltage Recovery Voltage | 30.4VDC |
| Low Voltage Recovery Voltage | 25.2VDC |
| Low Voltage Protection Voltage | 22.6VDC |
| 5VDC USB Output | 2 Units/MAX 2A |
| 12VDC Output Ports | 2 Units/MAX 2A |
| General | |
| Heat Dissipation / Cooling | Temperature Control by Intelligent Exhaust Fan |
| Operating Ambient Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Ambient Temperature | -25°C - 55°C |
| Operating/Storage Ambient | 0%-90% No Condensation |
| External Dimensions | 439mm x 380mm x 585mm |
| Package Dimensions | 515mm x 460mm x 632mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |