Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lalela |
| Series | Lithium Inverter Trolleys |
| Model | GWL1260 |
| Inverter Specifications | |
| Maximum Output Capacity | 720W / 1200 VA |
| AC Input | |
| Nominal Voltage | 220 / 230 / 240 VAC |
| Input Voltage Range | 90 - 280 VAC |
| Nominal Frequency | 50 / 60 Hz |
| Input Voltage Range Selector | |
| Narrow | 170 - 280 VAC |
| Wide | 90 - 280 VAC |
| Inverter Mode Output | |
| Voltage | 230 VAC + 10 / - 18% |
| Frequency | 50 / 60 Hz +- 0.5 Hz |
| Waveform | Modified Sine Wave |
| Efficiency (AC to AC) | > 95% |
| Efficiency (DC to AC) | > 80% |
| No load input current | Approx 2A DC |
| Battery | |
| Nominal Voltage | 12V DC |
| Capacity | 60 Ah |
| Charger | |
| Charging Current | 10A / 20A |
| Overcharging Protecion | 15.5 +/- 0.4V |
| Transfer Switch | |
| Transfer Time | Typical 15-20ms, 40ms max |
| LCD Indicator | Input/Battery, Output/Load/Fault, Load level, Battery capacity, Line mode, Backup Mode |
| Audible Alarm | |
| Low Battery Voltage in Battery Mode | Beeps every 2 seconds |
| Overload | Beeps every 0.5 seconds |
| Fault | Beeps Continously |
| Environment | |
| Operating Temperature | 0 - 40 Degrees Celsius |
| Physical | |
| Inverter Dimensions | 255 x 80 x 224 mm |
| Inverter Weight | 2.3 kg |
| Protections | Deep Discharge |
| Overcharge | |
| Short Circuit | |
| Overload | |
| Battery short | |
| Over voltage | |
| Under voltage | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |