Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Manufacturer | Lenovo |
| Product Code | 10BA008JSA |
| Model | ThinkCentre Edge 93z AIO |
| Processor | Intel Core i7-4790S Processor (8M Cache, 3.2 GHz) |
| Operating System | Windows 7 Professional 64 bit SP1 |
| Display | Full HD (1920 x 1080) 21.5" Wide LED |
| Graphics | Non-Touch: Intel Integrated |
| Non-Touch: Optional 1GB NVIDIA GeForce 720A | |
| Touch: NVIDIA GeForce 720A | |
| Memory | 16GB DDR3 1600 MHz 2 SO-DIMM |
| I/O (Input/Output) Ports | (1) 3.5 mm combo jack headphone/MIC |
| (2 x side) USB 3.0 | |
| (4 x rear) USB 2.0 | |
| (4 x internal) USB 2.0 | |
| (1) Always-on USB 3.0 with fast-charge | |
| (1) HDMI-In | |
| (1) HDMI-Out | |
| Webcam | High-quality 1080p / 2M with Privacy Switch, supports 1080p Lync |
| Storage | 1TB SSHD |
| Keyboard | Lenovo Preferred Pro full-size keyboard |
| Slim USB New F5 KB | |
| Lenovo Wireless Edge keyboard and mouse kit | |
| Mouse | USB optical wheel mouse – 400 dpi |
| Optical Drive | DVD Writer |
| DVD ROM | |
| Blue-ray Disc Writer | |
| Ethernet | 10/100/1000M Gigabit Ethernet |
| Wireless | Intel N105 |
| Intel N2230 | |
| Broadcom 4352 – supports 802.11ac | |
| Audio | Integrated HD Audio 2 x 3W speakers |
| Bluetooth | Yes, 4.0 |
| Form Factor | 21.5" wide All-in-One |
| Power Supply | 150W 85 Plus |
| 180W 92 Plus | |
| Chassis Dimension (W x D x H) | Touch, With Frame Stand: 534 mm x 49.6 mm x 374.5 mm (21.0" x 2.0" x 14.7") |
| Non-Touch With Frame Stand: 534 mm x 48.5 mm x 374.5 mm (21.0" x 1.9" x 14.7") | |
| Non-Touch With Monitor Stand: 562 mm x 232 mm x 650 mm (22.1" x 9.1" x 25.6") | |
| Touch, Without Stand: 506.8 mm x 78 mm x 411 mm (20.0" x 3.0" x 16.2") | |
| Non-Touch Without Stand: 506.8 mm x 71.5 mm x 411 mm (20.0" x 2.8" x 16.2") | |
| Weight | Touch, With Frame Stand: 7.8 kg (17.19 lbs) |
| Non-Touch With Frame Stand: 7.8 kg (17.19 lbs) | |
| Non-Touch With Monitor Stand: 10.7 kg (23.58 lbs) | |
| Touch, Without Stand: 8.365 kg (18.44 lbs) | |
| Non-Touch Without Stand: 6.835 ~ 7.055 kg (15.06 ~ 15.55 lbs) | |
| Green Value | ENERGY STAR 5.2 |
| Recyclable materials used | |
| Reusable shopping bag included | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |