Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkCentre M700z |
| Model | 10EY0017SA |
| Processor | Intel Core i5-6400T 2.2GHz processor | Windows 7 Professional 64-bit (pre-installed through downgrade rights in Windows 10 Pro) |
| Graphics | Intel HD Graphics |
| Memory | Up to 16 GB DDR4 SO-DIMM Slot (will support up to 32 GB) |
| Storage | 2.5" HDD (500 GB) |
| Webcam / Audio | 720p with Single Microphone |
| Display | 20" HD (1600 x 900) 16:9 Wide, LED Backlit LCD, 250 nits |
| Weight | Non-touch without Stand : Starting at 4.6 kg |
| Physical Security | Camera Lock | Kensington Lock |
| Connectors | Side | 2 x USB 3.0 Ports (1 x always-on fast charge USB) | 9-in-1 Card Reader(Optional) | Headphone and Microphone Combo Port | Rear | 4 x USB 2.0 Ports | DC-in | DisplayPort -out | RJ45 LAN Connector | Serial Port(Optional) |
| Connectivity | WiFi 2 x 2 802.11 a/c + Bluetooth |
| Windows 7 Preloads | Lenovo Solution Center | Lenovo SHAREit | Lenovo REACHit | Desktop Power Manager | ThinkVantage System Update | Rainbow | ThinkVantage Password Manager | Fingerprint Software / Softex Omnipass | ThinkVantage Product Recovery | ThinkVantage Rescue and Recovery | Lenovo PowerEngage | PC Device Stage | CyberLink PowerDVD Create, Power2Go and Power Producer | Lenovo Bluetooth Lock | McAfee LiveSafe (trial) | Adobe Reader | Microsoft Office (trial) | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |