Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | M700 |
| Model | 10HY000RSA |
| Processor | Intel Core i7-6700T Processor (8M Cache, 2.80 GHz) |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Memory | 4GB DDR4 | 2 x DDR4 SO-DIMM Slot |
| Storage | 500GB 7200RPM HDD | 1 x 2.5" HD / SSD / SSHD | 1 x M.2 Slot for SSD |
| Power Supply | 88% 65W Adapter |
| Dimensions (W x D x H) | (mm) : 34.5 x 182.9 x 179 |
| Weight | Starting at 0.6 kg |
| Keyboard | USB Fullsize Keyboard |
| Physical Security | Kensington Lock |
| MIL-SPEC | Yes |
| I/O (Input/Output) Ports | Front: 2 x USB 3.0 (1 for fast charge) | 2 x Audio | Rear: Up to 4 x USB 3.0 | DisplayPort + DisplayPort 1 x Punch Out (VGA / HDMI DisplayPort / Serial) | 1 x LAN | 1 x Audio |
| WiFi and Bluetooth | 1 x 1 802.11 a/c WLAN + Bluetooth 4.0 |
| Windows 10 Preloads | Lenovo Solution Center | Desktop Power Manager | Fingerprint Software | ThinkVantage Product Recovery | Lenovo SHAREit | Lenovo REACHit | Lenovo Companion | Lenovo ID | CyberLink PowerDVD (ROM) | CyberLink PowerDVD Create (DVD) | McAfee LiveSafe(30 day trial) | Microsoft Office (trial) | Adobe Reader | Bluetooth Locker | TVTs | PC Cloud Manager | My Timeline | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |