Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | V520 Tower |
| Model | 10NK001KSA |
| Processor | |
| Model | Core i5-7400 Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 3.00 GHz |
| Boost Clock | 3.50 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 6 MB SmartCache |
| Lithography | 14nm |
| Memory | |
| Total Installed | 4GB (1x4GB) |
| Type | DDR4 |
| Maximum Capacity | Up to 32GB, 2x DDR4 UDIMM Slots |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel HD Graphics 630 |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB 7200RPM HDD |
| Input / Output | |
| Front I/O | 2 x USB 3.0 |
| 2x USB 2.0 | |
| 2 x Audio | |
| Rear I/O | 4x USB 2.0 |
| 1x HDMI | |
| 1x VGA | |
| 1x Serial | |
| 1x LAN (RJ-45) | |
| Communications | |
| Network | RJ-45, Ethernet Port |
| General | |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Dimensions (WxDxH) | 145 x 293 x 366 |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |