Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | V510Z |
| Model | 10NQ0027SA | Processor |
| Model | Core i7-7700T Quad Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.90 GHz |
| Boost Clock | 3.80 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 8 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm | Memory |
| Total Installed | 8GB (1x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133 MHz | Graphics |
| Type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce GT940MX 2GB | Display |
| Size | 23" |
| Panel Type | Full HD Non-Touch LED Backlit |
| Native Resolution | 1920 x 1080 | Storage |
| Installed | 1x 1TB 5400RPM HDD | Input / Output |
| Front & Top | Camera and Mic with Camera Switch Cover |
| Side | 2x USB 3.0 | 6-in-1 Card Reader | Headphone / Mic Combo Jack | Power-On Button |
| Rear | Power DC in | LAN In | 2x USB 3.0 | 3x USB 2.0 | 1x HDMI Out | Communications |
| Network | Ethernet LAN |
| Wi-Fi | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v4.0 | General |
| Webcam | Yes, 720p |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Dimensions (WxDxH) | 525.5 X 227.9 X 423.3 (mm) (With Stand) | 525.5 X 49.1 X 338.8 (mm) (Without Stand) |
| Weight | 6.87kg (With Stand) | 5.44kg (Without Stand) | Warranty Information |
| Warranty | 1 Year Carry-In Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |