Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkCentre Series |
| Model | ThinkCentre M90q Gen 3 (11U50020SA) |
| Processor | |
| Model | Core i7-12700T |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Boost Clock | 4.70Ghz |
| Core Arrangement | 8x Performance Cores, 4x Efficiency Cores |
| Core Count | 12 cores |
| Thread Count | 20 threads |
| Cache | 25MB Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (1x8GB DIMM) |
| Type | DDR5 SO-DIMM |
| Speed | 4800 MT/s |
| Maximum Capacity | 64GB (2x32GB DIMM) DDR5-4800 |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 770 |
| Expansion Options | |
| PCIe | N/A |
| Storage | |
| Installed | 1x 256GB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD |
| Supported | 1x M.2 2280 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD Slot (Occupied) |
| Connectivity | |
| Ports | 1x USB 10Gbps Type-C Port (Front) |
| 2x USB 10Gbps Type-A Ports (Front | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Front) | |
| 2x USB 10Gbps Type-A Ports (Rear) | |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports (Rear) | |
| 1x HDMI 2.1 Port (Rear) | |
| 1x DisplayPort 1.4 Port (Rear) | |
| 1x VGA D-Sub Port (Rear) | |
| 1x Serial RS-232 Port (Rear) | |
| 1x Gigabit Ethernet RJ-45 LAN | |
| Networking | |
| Ethernet | Gigabit Ethernet RJ-45 LAN |
| WiFi | Intel AX211 WiFi 6E 2x2 MIMO Tri-Band Adapter |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LTE | N/A |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Lenovo Calliope USB Keyboard |
| Pointing Device | Lenovo Calliope USB Mouse |
| General | |
| DVD Drive | N/A |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| Dimensions | 204.2 x 186.6 x 64mm (W x D x H) |
| Weight | 1.74kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year On-Site Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |