Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Model | Lenovo 20BN003LZA TAB 8 |
| Display | 8.3" WUXGA (1920x1200) IPS LED |
| Processor | Intel Atom Z3795 Quad Core Processor (2M Cache, 1.59 GHz) |
| Operating System | Microsoft Windows 8.1 Professional 64 bit |
| Memory | 4GB DDR3 |
| Graphics | Intel HD Graphics |
| Disk Drives | 128GB eMMC HDD |
| USB Ports | 1 x MicroUSB 3.0 (1 with AOU) |
| Video Ports | Micro HDMI 1.4a |
| Connectivity | Bluetooth, 3G Enabled |
| Webcam | 2MP 1080p Front Camera, 8MP 1080p Rear Camera |
| Battery | 2 CELL Li-Polymer Battery |
| Other | Asahi Dragontrail glass | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |