Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Model | 20CG003JZA |
| Series | Helix |
| Processor | Intel Core M 5Y71 Processor |
| Operating System | Windows 8.1 Pro |
| Display | 11.6" 16:9 FHD (1920 x 1080) IPS |
| Graphics | Intel HD Graphics 5300 |
| Camera | 2MP 1080p / 5MP |
| Memory | 4GB DDR3L (1333 MHz) |
| Battery | Tablet: 8 hrs / With Keyboard Dock: 12 hrs / |
| Dimensions | Tablet: 11.85" x 7.57" x 0.37" | Tablet & Ultrabook Keyboard: 11.85" x 8.49" x 1" |
| Keyboard | Ultrabook keyboard |
| Audio | Dolby Home Theater v4, Stereo Speakers, Digital Microphone |
| Storage | 256GB SSD |
| Communication | Bluetooth 2, 802.11 a/c & 802.11 a/g/n |
| Battery Life (Tablet Only) | Up to 8 hours |
| Weight (Tablet Only) | Starting at 800g |
| Weight (With Keyboard) | Starting at 1.4 KG |
| Speakers | Stereo on tablet, plus additional stereo speakers on keyboard |
| Microphone | Integrated |
| Ports (Tablet) | USB 3.0, microHDMI, microSD |
| Ports (Ultrabook Keyboard) | USB 2.0 | Warranty Information |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's Product Page |