Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Model | Lenovo 20CM000HZA ThinkPad X250 |
| Display | 12.5" HD (1366x768) IPS Anti-Glare |
| Processor | Intel Core i7-5600U 2.60GHz (4M Cache, Up to 3.20 GHz) Processor |
| Operating System | Windows 8.1 Professional 64bit |
| Memory | 8GB (1x 8GB) DDR3L (1 Slot, 8GB Maximum) Memory |
| Graphics | Intel HD 5500 Graphics |
| Disk Drives | 1TB 5400RPM HDD |
| Optical Drive | No Internal Optical Drive; Bundled with External Optical Drive |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Video Ports | 1 x MiniDisplayPort, 1 x VGA |
| Connectivity | Wi-Fi 802.11 b/g/n + Bluetooth 4.0 + Gigabit Ethernet | 3G Module |
| Other Connections | 720p Camera | 4-in-1 SD card Reader, 1 x Integrated Smartcard Reader | 1 x Mic /headphone combo | 1 x RJ45 | Finger Print Reader |
| Battery | 3Cell Internal + 3Cell External, Battery Life up to 20 hours MM12 (95Wh) |
| Features | Next Gen Clickpad |
| Features | High Pressure, Humidity, Vibration, High Temp, Temp Shock, Low Pressure, Low Temp, Dust | Rock Solid Durability | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |