Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Manufacturer | Lenovo |
| Product Code | 20CM000UZA |
| Model | THINKPAD X250 |
| Operating System | Windows 8.1 Pro |
| Processor | Intel Core i7-5600U Processor (4M Cache, Up to 3.20 GHz) |
| Graphics | Intel HD Graphics 5500 |
| Memory | 8GB (1 DIMM), DDR3L-1600 PC3-12800 1600 MHz |
| Display | 12.5" HD IPS (1366 x 768) Touch Screen |
| Dimensions (W x D x H) | 12.03" x 8.21" x 0.8" (305.5 mm x 208.5 mm x 20.3 mm) |
| Webcam | 720p Camera |
| Storage | 256GB Solid State Drive, SATA 3 Opal 2.0 Capable |
| Optical Drive | No |
| Audio | Stereo Speakers | Dual Array Microphone | Combo Headphone / Microphone port |
| Battery | Up to 20 hours MM12 (95Wh) |
| Keyboard | Full-sized spill resistant keyboard, no numeric keypad |
| Pointing device | Touchpad with 2-piece pick button with left and right click functions, multi-touch gestures supported |
| I/O Ports | 1 x VGA | 1 x mini DP | 2 x USB 3.0 | 1 x Integrated Smartcard Reader | 1 x Mic / headphone combo | 1 x RJ45 | 1 x FPR (Optional) | 4-in-1 card reader (SD, MMC, SDHC, SDXC) |
| Communication | WWAN(Optional) – Sierra EM7345 LTE / 4G, Ericsson N5321 3G | WLAN – ThinkPad 2 x 2 b/g/n with BT, Intel 2 x 2 a/c with BT, Intel 2 x 2 b/g/n with BT | Bluetooth 4.0 | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!