Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | YOGA 460 |
| Model | 20EM000TZA |
| Processor | Intel Core i7-6500U |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Graphics | Intel HD Graphics 520 |
| Memory | 8GB DDR3 (Onboard) |
| Webcam | 720p HD |
| Storage | 256GB SSD |
| Battery | Up to 10 Hours |
| Display | 14" FHD (1920 x 1080) IPS, Anti-Glare (Black model) |
| Dimensions (W x D x H) | 338 x 236 x 19(mm) |
| Weight | Starting at 1.8 kg |
| Security | Kensington Lock Slot | Fingerprint Reader (Black model only) |
| Digital Pen | Integrated ThinkPad Pen Pro (rechargeable) |
| Communications | Intel Dual Band Wireless-AC(2x2) 8260, Bluetooth Version 4.1 |
| Connectors | 3 x USB 3.0, Mini DisplayPort, HDMI, OneLink+ and 4-in-1 Media Card Slot | Software |
| Software | Microsoft Office 365 (Trial) | Lenovo Settings 3.0 | Lenovo Companion | REACHit | SHAREit | WRITEit |
| Security Software | McAfee (30-day subscription) | Warranty Information |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |