Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | X1 YOGA |
| Model | 20FQ003XZA |
| Processor | Intel Core i7-6500U |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Graphics | Intel HD Graphics 520 |
| Memory | 8GB DDR3 (Onboard) |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe SSD |
| Camera / Microphone | 720p / Digital Array Microphone |
| Battery | Up to 11 Hours (52 WHr) |
| Display | 14" WQHD (2560 x 1440) OLED, Touch, 300 nits |
| Dimensions (W x D x H) | 333 x 229 x 17 (mm) |
| Weight | Starting at 1.2Kg |
| Security and Manageability | TPM | Kensington Lock | Touch Fingerprint Reader | Intel vPro Technology |
| Other Unique Features | Dockable Stylus Pen |
| I/O (Input/Output) Ports | OneLink+ | Mini DisplayPort | HDMI | 3 x USB 3.0 | microSD |
| Connectivity | Snowfield Peak 2 x 2 a/c + Bluetooth 4.1 (vPro) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |