Features 







Product Description
Additional Information
Reviews (0)








| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad X1 |
| Model | 20GG000NZA |
| Processor | Up to Intel Core M7-6Y75 Processor |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Graphics | Intel HD Integrated Graphics |
| Memory | 8GB DDR3 |
| Storage | 512 GB PCIe SSD |
| Camera / Microphone | 2 MP or 8 MP with Flash 1080p |
| Dual Array Microphone | |
| Battery | Up to 15 Hours of battery life with Productivity Module (purchased separately) |
| (Up to 10 Hours with tablet only and up to 5 Hours from Productivity Module) | |
| Display | 12" FHD+ 2K (2160 x 1440) IPS, 32 |
| Dimensions (W x D x H) | Tablet |
| 291mm x 209.5mm x 8.45mm | |
| Keyboard | |
| 290mm x 228mm x 5.2mm | |
| Weight | Tablet Starting 0.77 kg |
| Keyboard Starting at 0.30 kg | |
| Security and Manageability | dTPM |
| vPro Technology | |
| Touch Sensor Fingerprint Reader | |
| Modules | Productivity Module (purchased separately) |
| 5 Hours Battery Life, HDMI, OneLink+ and full size USB | |
| Presenter Module (purchased separately) | |
| A Pico Projector Capable of 60" Display from 2 Meters, Full-size HDMI (in/out) | |
| Keyboard / Pen | ThinkPad Thin Keyboard / Stylus Pen |
| Colors | Black |
| I/O (Input/Output) Ports | 1 x USB 3.0 |
| 1 x USB Type-C Power Delivery | |
| Mini DisplayPort | |
| microSD | |
| Audio | |
| WiFi | Intel 8260AC+BT 2x2 vPro MB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |