Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad |
| Model | T570 20H90033ZA | Processor |
| Model | Core i5-7200U Dual Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.50 GHz |
| Boost Clock | 3.10 GHz |
| Core Count | 2 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 3 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm | Memory |
| Total Installed | 4 GB (1x4GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400 MHz |
| Maximum Capacity | Up to 32 GB (Total of 2 Slots) | Graphics |
| Type | Integrated |
| Model | Intel HD Graphics 620 | Display |
| Size | 15.6" |
| Panel Type | HD Anti-Glare, LED-Backlit Panel |
| Native Resolution | 1366 x 768 | Storage |
| Installed | 1x 500 GB 7200RPM HDD | Input / Output |
| Ports | 3x USB 3.0 Type-A | 1x USB 3.1 Type-C | 1x HDMI | 1x RJ45 | Dock Connector | 4-in-1 Card Reader (MMC / SD / SDHC / SDXC) | Communications |
| Network | Intel Ethernet Connection I219-V |
| Wi-Fi | Intel 8265 AC Wireless Adapter |
| Bluetooth | Yes, v4.1 | Integrated Input Devices |
| Keyboard | Standard US English w/Num Pad Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad | General |
| Webcam | Yes, HD 720p |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Battery | 4-Cell Internal + 3-Cell External Battery |
| Dimensions (WxDxH) | 365.8 x 252.8 x 19.95 mm |
| Weight | Starting at 2.04 kg | Warranty Information |
| Warranty | 3 Year Carry-In Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |