Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad T470 |
| Model | 20HES41900-COT |
| Processor | |
| Model | Core i5-7200U Dual Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.50 GHz |
| Boost Clock | 3.10 GHz |
| Core Count | 2 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 3 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (1x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2133HMz |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 14" |
| Panel Type | WXGA/HD, Anti-Glare |
| Native Resolution | 1366 x 768 |
| Storage | |
| Installed | 500GB 7200RPM HDD |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0, 1x Always On) |
| 1x USB 3.1 Type-C Gen 2 / Thunderbolt 3 | |
| 4-in-1 Reader (MMC, SD, SDHC, SDXC), Supports SD 3.0, UHS-I | |
| 1x HDMI 1.4b | |
| 1x Audio Jack | |
| Communications | |
| Wireless | Dual Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi 802.11ac |
| LTE | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | 720p HD Web Camera |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
| Dimensions | 336.6 x 232.5 x 19.95 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year On-Site Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |