Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Lenovo |
| Series | ThinkPad |
| Model | X1 Carbon 20HR0001ZA |
| Processor | |
| Model | Core i7-7500U Dual Core |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Base Clock | 2.70 GHz |
| Boost Clock | 3.50 GHz |
| Core Count | 2 |
| Thread Count | 4 |
| Cache | 4 MB SmartCache |
| Lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Total Installed | 8GB (On-board) |
| Type | LPDDR3 |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel HD Graphics 620 |
| Display | |
| Size | 14" |
| Panel Type | LED-Backlit IPS Panel |
| Native Resolution | Full HD, 1920 x 1080 |
| Storage | |
| Installed | 512 GB SATA SSD |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.0 Type-C |
| 2x USB 3.0 Type-A | |
| 1x HDMI | |
| 1x RJ45 | |
| Communications | |
| Network | Gigabit LAN (RJ45) |
| Wi-Fi | 802.11ac |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| Integrated Input Devices | |
| Keyboard | 6-row, spill-resistant Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| General | |
| Webcam | Yes, HD |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit |
| Battery | 3-Cell, Li-polymer (57Wh) |
| Dimensions (WxDxH) | 323.5 x 217.1 x 15.95 mm |
| Weight | Starting at 1.13 kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | Manufacturer's Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |